Idź do treści strony
INFORMACJA 89 53 86 532
CENTRALA: 89 53 86 356, 89 53 86 598

Zakład Medycyny Nuklearnej

Kontakt:

Rejestracja: 89 53 86 301, 89 53 86 543
Czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00- 14.00

Pracownia Scyntygrafii: 89 53 86 474

Gamma Kamera: 89 53 86 427

Opisownia: 89 53 86 344

Zakres usług Zakładu Medycyny Nuklearnej

Zakład mieści się na wysokim parterze w budynku głównym Szpitala.

Zakład posiada 3 specjalistyczne gammakamery, w tym SPECT- CT do przeprowadzania specjalistycznej diagnostyki i terapii.
Prowadzi diagnostykę przy użyciu izotopów promieniotwórczych pierwiastków, całkowicie bezpiecznych dla organizmu pacjenta.
Dzięki badaniom scyntygraficznym można ocenić budowę i czynności różnych narządów i układów przy pomocy związków radioaktywnych.
Zakład stosuje terapię radiojodem nadczynności tarczycy i wola obojętnego oraz leczenie izotopami strontu i samaru bólów spowodowanych przerzutami nowotworów do kości.
Prowadzi także badania kości i nerek, a także scyntygrafie perfuzyjne płuc, wątroby, serca, mózgu, limfoscyntygrafię i scyntygrafię receptorów somatostatynowych.
Wykonuje pomocne w onkologii badania tzw. węzła wartownika. Jest to bardzo przydatne przy wdrażaniu nowoczesnych metod leczenia raka sutka, czerniaka, czy raka sromu. Prowadzone są również badania PET-CT u pacjentów chorych na nowotwory.

WAŻNE!
1. Na badania pacjenci mogą rejestrować się telefonicznie, bądź osobiście.
2. Rejestrując się na badanie Pacjent powinien posiadać listę wszystkich przyjmowanych leków.


1. W ciągu najbliższych 4 dni proszę wypijać dużo płynów tak, aby część radioaktywnego jodu niezwiązanego z tarczycą była jak najszybciej wydalona z moczem.

2. W związku z powyższym, w ciągu najbliższego tygodnia proszę szczególnie przestrzegać zasad higieny:
- co najmniej dwukrotnie spłukiwać muszlę klozetową po oddaniu moczu,
- wszelkie zabrudzenia moczem dokładnie usunąć ściereczką i wyrzucić ją do śmieci,
- po każdej wizycie w toalecie dokładnie i długo myć ręce pod bieżącą wodą, aby usunąć ewentualne zabrudzenie radiojodem,
- zmieniać codziennie bieliznę osobistą. Bieliznę używaną w ciągu pierwszych trzech dni należy gromadzić oddzielnie w plastikowym worku. Bieliznę należy uprać oddzielnie po upływie 3 tygodni od podjęcia dawki radiojodu.

3. W ciągu pierwszego miesiąca należy ograniczyć kontakty z innymi osobami, a szczególnie z dziećmi i kobietami w ciąży.

4. Podstawowym powikłaniem związanym z leczeniem radiomodem jest wystąpienie niedoczynności tarczycy. Powikłanie to może wystąpić zarówno kilka miesięcy po przyjęciu dawki leczniczej radiojodu, jak i kilka lat po leczeniu. W związku z tym konieczna jest systematyczna kontrola lekarska (zgodnie z wyznaczonymi terminami), a w późniejszym okresie kontrola poziomu hormonów tarczycy co najmniej raz w roku.

5. Pacjentki w wieku rozrodczym informujemy o bezwzględnym zakazie zachodzenia w ciążę przez okres 1 roku po leczeniu radiojodem.

6. Zaleca się powrót do domu własnym środkiem transportu.

7. Po około 7- 8 tygodniach prosimy o zgłoszenie się do naszego Zakładu Medycyny Nuklearnej na poradę kontrolną.
Następne wizyty kontrole, wg ustalonych terminów, przy czym niezbędna jest wizyta kontrola po 6 miesiącach od terapii. Na wszystkie porady kontrolne prosimy zgłaszać się na czczo (nie dotyczy to pacjentów chorych na cukrzycę) w poniedziałki, środy i czwartki.

8. Pacjenci, u których występuje konieczność podawania sterydów po terapii radiomodem, zostali poinformowani przez lekarza o korzyściach płynących z terapii sterydami (zmniejszenie groźby wytrzeszczu) i o możliwości działań ubocznych (np. wzrost wagi ciała, zaostrzenie cukrzycy, choroby wrzodowej żołądka i nadciśnienia tętniczego) i konieczności wcześniejszego zgłoszenia się na kontrolę w razie ich wystąpienia. Tych pacjentów obowiązuje kategoryczny zakaz palenia.

9. Pacjenci, którzy wyjeżdżają za granicę w ciągu dwóch, trzech miesięcy od daty leczenia jodem, powinni mieć przy sobie „Kartę leczenia radioizotopowego jodem 131”.
 

Lekarze:

lek. Ewa Socha-Witulska lek. Marta Wojewódzka

Pielęgniarki:

mgr piel. Marzena Milczarek mgr Jolanta Stecyk Mariola Oklińska

Technik elektroradiologii:

mgr Paweł Kozak inż. Joanna Bielawska

Inspektor ochrony radiologicznej:

mgr Marek Gadkowski  

Pomoc laboratoryjna:

Anna Lasota  

Sekretarka:

Halina Oleś  
Top