- Izba Przyjęć
- Blok Operacyjny
- Oddział Udarowy
- Oddział Neurologiczny
- Oddział Rehabilitacji Neurologicznej
- Oddział Chirurgiczny Ogólny
- Oddział Chirurgii Onkologicznej
- Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego
- Oddział Kardiologiczny
- Oddział Diabetologiczny
- Oddział Kardiochirurgiczny
- Oddział Hematologiczny
- Oddział Gastroenterologiczny
- Oddział Otolaryngologiczny i Onkologii Laryngologicznej
- Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
- Oddział Chirurgii Plastycznej
- Oddział Transplantologiczny
- Oddział Leczenia Jednego Dnia z Profilem Urologicznym
ODDZIAŁ OTOLARYNGOLOGICZNY I ONKOLOGII LARYNGOLOGICZNEJ
Telefony kontaktowe
sekretariat oddziału
Tel: 89 53 86 496
gabinet lekarski
Tel: 89 53 86 573
punkt pielęgniarski
Tel: 89 53 86 381
W oddziale leczone są operacyjnie, a w uzasadnionych klinicznie przypadkach zachowawczo schorzenia z zakresu uszu, nosa i zatok przynosowych, gardła, krtani, ślinianek, przełyku i szyi. Oddział posiada pracownię diagnostyki zaburzeń równowagi oraz pracownię badania bezdechu sennego. W szpitalu działa także poradnia otolaryngologiczna, w której przyjmują lekarze specjaliści pracujący w oddziale.
Oddział prowadzi kształcenie studentów kierunków medycznych i podyplomowe lekarzy.
Zakres wykonywanych zabiegów:
- Operacje uszu (w tym operacje poprawiające słuch).
- Operacje nosa i zatok przynosowych- metoda endoskopowa.
- Operacje migdałków podniebiennych- zabiegi w znieczuleniu ogólnym.
- Operacje z zakresu onkologii laryngologicznej.
- Operacje mikrochirurgiczne krtani (w tym zabiegi z poszerzeniem szpary głośni).
- Operacje związane z leczeniem chrapania i bezdechu sennego.
- Operacje endoskopowe na drogach łzowych.
- Operacje przetok i torbieli bocznych szyi.
Do zabiegów wykorzystywana jest technika operacji w mikroskopie operacyjnym, wykorzystuje się także techniki endoskopowe połączone z torem wizyjnym. W leczeniu operacyjnym wykorzystuje się również laser operacyjny dwutlenkowy, co stwarza nowe możliwości leczenia wielu stanów chorobowych zwłaszcza z zakresu onkologii.
WAŻNE:
Kwalifikacje pacjentów ze skierowaniem do leczenia szpitalnego w trybie planowym odbywają się w każdą środę w godz. 8.15-10.00 i czwartek w godz. 10.00-11.30 pokój 72 (wysoki parter – poradnia laryngologiczna) po uprzedniej rejestracji telefonicznej pod nr 89 538 64 96 (w godz.12.00-14.00).
Skierowania w trybie pilnym są kwalifikowane na bieżąco przez lekarza dyżurnego.
Lekarze Specjaliści:
lek. Janusz Dzisko, z-ca ordynatora | dr n. med. Józef Stromkowski | dr n. med. Monika Gulbinowicz-Gowkielewicz |
dr n. med. Monika Tywończuk-Szulc | dr n. med. Bogdan Kibiłda | lek. Robert Ejdys |
lek. Anna Dubielska | lek. Magdalena Janczewska | lek. Mikołaj Tokarczyk |
Rezydenci:
lek. Joanna Ostaniewicz | lek. Alicja Wyszomirska | lek. Maciej Suwiński |
lek. Kamil Mydło |
Oddział Otolaryngologii był pierwszym powstałym oddziałem w historii województwa olsztyńskiego w powojennej Polsce, a także pierwszy w historii całego regionu Warmii i Mazur, również rej przedwojennej. Otwarto go w styczniu 1950 r. w ówczesnym budynku Szpitala Wojewódzkiego, gdzie obecnie mieści się Szpital Miejski. Był to samodzielny 15-łóżkowy oddział. Twórcą i pierwszym ordynatorem był Bolesław Laszka. Absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu, wówczas doktor nauk medycznych, specjalista otolaryngolog, a także medyk sądowy. Nietuzinkowa osobowość dr Laszki przyciągała wielu młodych lekarzy i wkrótce oddział stał się bazą, na której wykształciła się większość laryngologów Warmii i Mazur. Dziewięciu z nich objęło potem samodzielne stanowiska ordynatorów.
W oddziale nie tylko leczono pacjentów, ale także prowadzono działalność naukową. W 1965 r. dr Laszka, decyzją Rady Wydziału Akademii Medycznej w Gdańsku, na podstawie dorobku naukowego opartego na pracy w Olsztynie, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych.
Dalsza część historii oddziału rozpoczęła się w maju 1970 r. w budynku przy ul. Żołnierskiej. Po przeprowadzce oddział dysponował 30 łóżkami, rozlokowanymi w 3-osobowych salach i dwóch separatkach. Oddział wyposażono w nowoczesny sprzęt, dysponował też własną salą operacyjną w obrębie oddziału. Prowadzono na bazie oddziału szkolenie podyplomowe lekarzy specjalizujących się w laryngologii.
W roku 1979 przedwcześnie umiera doc. Laszka, a kierowanie oddziałem przejmuje jego uczeń dr Władysław Sawa. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ub. wieku oddział rozszerza swoją działalność o leczenie schorzeń onkologicznych, głównie raka krtani. Było to niezwykle potrzebne, ponieważ do tego czasu pacjenci z całego województwa zmuszeni byli do leczenia w odległych ośrodkach.
W kwietniu 2000 r. w drodze konkursu ordynatorem zostaje dr n. med. Bogdan Kibiłda, Działalność oddziału koncentruje się na kilku ważnych zagadnieniach klinicznych: leczeniu schorzeń uszu i górnych dróg oddechowych, onkologii laryngologicznej i leczeniu zakażeń i ich powikłań z zakresu głowy i szyi. W terapii wprowadza się nowe techniki mikrochirurgiczne i diagnostyczne. Zastosowanie lasera operacyjnego CO2 tworzy nową jakość w leczeniu schorzeń onkologicznych. Zapoczątkowana zostaje diagnostyka bezdechu sennego. Uruchamia się pracownię otoneurologii celem diagnozowania i leczenia zawrotów głowy. W leczeniu niedosłuchu wprowadza się wszczepianie implantów do kości skroniowej, natomiast po operacjach usunięcia krtani z powodu raka wszczepia się protezy głosowe. Rozwinięto chirurgię endoskopową nosa i zatok. W chirurgii rekonstrukcyjnej po operacjach onkologicznych stosuje się techniki mikrowaskularne z zastosowanie płatów wyspowych.
Po modernizacji w 2010 r. oddział dysponuje 20 łóżkami w 7 salach.
Od 2014 r. zabiegi odbywają się w nowoczesnym bloku operacyjnym, co bardzo podnosi bezpieczeństwo chorych.
Dzięki wspólnej pracy lekarzy i pielęgniarek, stale podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe, oddział jest wysoko oceniany w ogólnopolskich rankingach oddziałów laryngologicznych:
- w 2004 r. (Newsweek) - 10 miejsce,
- w 2005 (Wprost) - 5 miejsce,
- w 2018 (Wprost) - 9 miejsce.