MEDYCZNE LABORATORIUM DIAGNOSTYCZNE
Telefony Kontaktowe
Przygotowanie pacjenta do badania krwi
Aby uzyskać wiarygodne wyniki badania krwi, należy przestrzegać podanych zaleceń:
Pobieranie na czczo: W większości przypadków krew powinna być pobierana na czczo, co oznacza przerwę 10 – 12 godzin od ostatniego posiłku (chyba że lekarz zaleci inaczej).
Optymalna pora: Najlepiej pobierać krew w godzinach porannych, między 7:00 a 9:00.
Dieta przed badaniem: Na kilka dni przed badaniem unikaj radykalnych zmian w diecie. Staraj się zachować zwyczajowy skład i objętość posiłków.
Unikanie alkoholu: Przed badaniem należy unikać spożycia alkoholu przez kilka dni.
Unikanie palenia papierosów: W dniu badania zaleca się unikanie palenia papierosów.
Relaks przed badaniem: Aby zredukować stres, zarówno codzienny, jak i ten związany z badaniem, zaleca się 20-30 minut relaksu na siedząco przed pobraniem krwi.
Leki: Krew najlepiej pobierać przed zażyciem porannej dawki leków. Zawsze skonsultuj się z lekarzem w tej kwestii, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań.
Monitorowanie leczenia: Jeśli badanie ma na celu monitorowanie leczenia, upewnij się czy krew powinna być pobrana, gdy stężenie leku jest najwyższe, czy wtedy gdy jego poziom uległ stabilizacji.
Do wykonania niektórych badań konieczne jest zapoznanie się z szczegółowymi informacjami na temat przygotowania do nich.
Badanie ogólne moczu
Pacjent powinien zaopatrzyć się w aptece w jednorazowy pojemnik przeznaczony do pobierania moczu, który służy również do przechowywania i transportu materiału do laboratorium.
Instrukcje dotyczące pobierania moczu:
Higiena: Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych oraz okolicy ujścia cewki moczowej przy użyciu wody i mydła.
Specjalne przypadki: Jeśli pacjent nie jest w stanie oddać moczu do naczynia (np. niemowlę, pacjent obłożnie chory), mocz należy pobrać do specjalnego plastikowego woreczka, który powinien być założony w taki sposób, aby obejmował ujście zewnętrzne cewki moczowej.
Pobranie próbki: Do badania należy pobrać pierwszy mocz po nocy. Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, a następnie pobrać „środkowy strumień” moczu do jednorazowego pojemnika – ok. 50 ml. Pojemnik dokładnie zakręcić i podpisać (nie na wieczku!) imieniem i nazwiskiem, nr. PESEL lub datą urodzenia.
Dostarczenie materiału: Materiał należy dostarczyć do laboratorium w ciągu godziny. Jeśli dostarczenie próbki w tym czasie nie jest możliwe, należy przechowywać próbkę w temperaturze 2-8ºC do momentu dostarczenia do laboratorium.
Badanie kału
Pacjent samodzielnie pobiera materiał do badań do jednorazowego pojemnika zakupionego w aptece, korzystając z dołączonej łopatki.
Wskazówki dotyczące pobierania:
Czystość próbki: Kał do badania nie może zawierać domieszek innych materiałów, takich jak mocz, woda czy detergenty.
Zróżnicowanie próbki: Ważne jest, aby materiał pochodził z różnych miejsc (dwóch lub trzech) tej samej porcji kału.
Zamknięcie pojemnika: Pojemnik należy szczelnie zamknąć i podpisać imieniem oraz nazwiskiem, nr. PESEL lub datą urodzenia. Zaleca się dodatkowo zabezpieczenie pojemnika woreczkiem foliowym.
Dostarczenie materiału: Kał należy dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin od pobrania. Jeśli nie jest to możliwe, materiał należy przechowywać w chłodnym miejscu (w temperaturze lodówki) i dostarczyć w ciągu 24 godzin od pobrania.
Badanie w kierunku pasożytów: W celu zwiększenia skuteczności badania zaleca się trzykrotne wykonanie badania w trzech próbkach kału pobranych w odstępach 2-3 dniowych.
Badanie na krew utajoną w kale: Unikać substancji lub sytuacji, które powodują krwawienie, np. krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł po zabiegach dentystycznych, krwawiące hemoroidy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, stan po leczeniu lekami przeciwkrzepliwymi, aspiryną, sterydami, dużymi dawkami preparatów żelaza, suplementów diety zawierających witaminę C, po przyjęciu środków przeczyszczających.
Doustny test tolerancji glukozy
Doustny test tolerancji glukozy polega na dwukrotnym pobraniu krwi: na czczo oraz po 120 minutach od obciążenia 75g glukozy (lub według wskazań lekarza). Glukozę na badania trzeba uprzednio zakupić w aptece (laboratorium nie prowadzi sprzedaży glukozy).
- Pobranie krwi na czczo: Po pierwszym pobraniu krwi i kwalifikacji do badania na podstawie uzyskanego wyniku, pacjent otrzymuje roztwór glukozy, który należy wypić w ciągu 5 minut.
- Drugie pobranie krwi: Krew pobierana jest po raz drugi dwie godziny (120 min) po spożyciu glukozy.
Zalecenia w trakcie testu: W trakcie trwania testu pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia, picia oraz palenia papierosów. Zaleca się także ograniczenie wysiłku fizycznego do minimum – najlepiej pozostać w pozycji siedzącej.
Test stymulacji metoklopramidem (test prolaktynowy)
Pacjent powinien zgłosić się do laboratorium z przepisanym przez lekarza lekiem na receptę, metoklopramidem. Krew pobierana jest na czczo, najlepiej w godzinach porannych, co najmniej godzinę po obudzeniu.
Przygotowanie do badania:
- Zalecenia przed badaniem: Należy unikać masażu piersi oraz współżycia seksualnego przed wykonaniem testu. W trakcie badania pacjent powinien wstrzymać się od jedzenia, picia oraz unikać wysiłku fizycznego.
Przebieg badania:
Po pierwszym pobraniu krwi pacjent przyjmuje 1 tabletkę metoklopramidu (10 mg) popijając ją wodą.
Krew pobierana jest ponownie po 60 oraz 120 minutach od zażycia leku (lub według wskazań lekarza).
Klirens kreatyniny
Aby prawidłowo wykonać test klirensu kreatyniny, należy zastosować się do poniższych wskazówek:
Zbiórka moczu: W dniu poprzedzającym pobranie krwi przeprowadź dobową zbiórkę moczu. Zbiórkę zaczyna się zwykle rano. Pierwsze oddanie moczu w tym dniu należy pominąć, a następnie każdy kolejny mocz zbiera się do pojemnika przez następne 24 godziny. Ostatnie oddanie moczu powinno nastąpić dokładnie 24 godziny po rozpoczęciu zbiórki. Pojemnik z moczem powinien być przechowywany w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce, aby zapobiec rozkładowi składników.
Przygotowanie do badania: Po zakończeniu zbiórki pacjent powinien zmierzyć całkowitą objętość moczu i zanotować tę informację, a następnie dostarczyć 100 ml moczu z tej zbiórki do laboratorium. Pojemnik z dobową zbiórką moczu powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem, nr. PESEL lub datą urodzenia oraz informacją o ilości moczu podaną w litrach lub mililitrach.
Pobranie krwi: Krew pobierana jest rano, w godzinach od 7:00 do 10:00. Pacjent powinien być na czczo.
Badanie hormonów, m.in. ACTH, kortyzol, GH
Przygotowanie do badania: Pacjent powinien być na czczo. Ze względu na dobowy rytm wydzielania tych hormonów krew należy pobrać rano, o godzinie 8:00 lub wg wskazań lekarza.
Badanie nasienia oraz badanie w kierunku nużycy
Badanie nasienia odbywa się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu w laboratorium. W celu wykonywania w/w badań należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotkach dla pacjentów na dole strony.
Ważne informacje dotyczące działania Punktu Pobrań
Medycznego Laboratorium Diagnostycznego
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne WSS jest całodobowe, natomiast praca w nim odbywa się w różnych systemach pracy:
- Praca Rutynowa (w pełnej obsadzie pracowników)
Poniedziałek – Piątek w godz 7.00 – 14.35*
*(11:45-12.00) czasowa dezynfekcja pomieszczenia
- Praca Dyżurowa (dyżurna obsada)
W pozostałe godziny i dni tygodnia (sobota, niedziela, Święta)
W związku ze zmniejszoną ilością pracowników w trybie dyżurowym czas oczekiwania na pobranie materiału do badań oraz na ich wykonanie może się znacząco wydłużyć.
Dodatkowo każdego dnia w godzinach 5.00 – 7.00 wykonywane są przede wszystkim badania pilne z oddziałów: SKOR, OIT oraz Kardiochirurgia.
*Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów zgodnie z wytycznymi Zespołu Epidemiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego prowadzona jest czasowa dezynfekcja pomieszczenia, w tym czasie nie ma możliwości pobierania materiału do badań oraz obierania wyników przez pacjentów.
Pacjenci wykonujący badania zarówno ze skierowania jak i płatne zobowiązani są odebrać wyniki badań (papierową formę) w okienku Punku Pobrań.
Do odbioru wyników badań nie obowiązuje system kolejkowy (nie trzeba pobierać biletu).
Odbiór wyników badań:
Poniedziałek – Piątek: w godz 7.00 – 11.45 oraz 12.00 – 19.00
(11:45 – 12.00) czasowa dezynfekcja pomieszczenia
Po godzinie 14:35 trwa dyżur – prosimy pacjentów o wezwanie personelu Laboratorium za pomocą dzwonka (dzwonek obok okienka do wydawania wyników).
Dodatkowe informacje:
Pacjent zgłaszający się do laboratorium zarówno na pobranie krwi jak i po odbiór wyników ma obowiązek okazać dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
Do pobrania krwi w laboratorium obowiązuje system kolejkowy. Pacjenci po przybyciu i uprzednim zostawieniu w szatni okrycia wierzchniego powinni pobrać w biletomacie (na prawo od wejścia do budynku, obok szatni) numer kolejkowy (bilet). Do wyboru jest nr A dla wszystkich oraz nr B (uprzywilejowany) dla osób ujętych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. (załącznik na stronie poniżej).
Pobrany bilet należy zachować, ponieważ wskaże on kolejność wejścia na badanie – numer wyświetla się na tablicy oraz jest odtwarzany z głośnika. Po wejściu do Punktu Pobrań bilet należy pokazać osobie pobierającej. W przypadku pobrania numeru B należy okazać dokument uprawniający do uprzywilejowania.
Wyniki badań mogą być udostępnione rodzinie lub osobom trzecim na podstawie pisemnego upoważnienia przez pacjenta, formularz dostępny w Punkcie Pobrań.
Pacjentów małoletnich tj. poniżej 18 r.ż przyjmujemy wyłącznie pod opieką opiekunów prawnych, ze zleceniem lekarskim z Poradni Ginekologicznej lub innych Poradni WSS w Olsztynie.
Pacjenci wykonujący badania prywatnie proszeni są o pozostawienie numeru telefonu (w przypadku uzyskania wyniku wysoce patologicznego Pacjent jest informowany o tym telefonicznie). W przypadku badań wykonywanych na podstawie skierowania, o wysoce patologicznych wynikach informujemy lekarza zlecającego badania.
Pracownie diagnostyczne:
Analityki ogólnej | Biochemii | Hematologii |
Koagulologii | Cytologiczna | Serodiagnostyki kiły |
Hormonów i białek |
Laboratorium posiada certyfikat i zaświadczenia kontroli jakości badań wydany przez centralny Ośrodek Badań i Diagnostyki Laboratoryjnej oraz certyfikaty potwierdzające udział w międzynarodowych kontrolach jakości badań.