STACJA DIALIZ
Telefony Kontaktowe
sekretariat oddziału
Tel: 89 67 09 177
Sala dializ
Tel: 89 67 09 179
Kom: 503 662 051
Gabinet lekarski HD
Tel: 89 53 86 568
Zadania Stacji Dializ
- Prowadzenie terapii nerkozastępczej: hemodializa, hemodiafiltracja, dializa otrzewnowa u chorych z przewleką chorobą nerek w stadium 5, w trybie – ambulatoryjnym .
- Prowadzenie terapii nerkozastępczej u chorych z ostrą niewydolnością nerek (hemodializa u chorych hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych – po uzgodnieniu. )
- Prowadzenie terapii nerkozastępczej – hemodializy „gościnne” np.: wakacyjne dla Pacjentów posiadających ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, kartę EKUZ oraz dializy płatne dla pacjentów nie ubezpieczonych w polskim systemie opieki zdrowotnej.
- Współpraca z Oddziałami, Poradniami WSS, np. : Klinika Nefrologii – w zakresie leczenia powikłań pchn, przygotowania do transplantacji nerki, Chirurgii Naczyniowej w zakresie wytwarzania dostępów naczyniowych .
- Prowadzenie kwalifikacji pacjentów do zabiegu przeszczepienia nerki. Wpisywanie na listę oczekujących na przeszczepienie nerki do Rejestrów Transplantacyjnych. Monitorowanie i aktualizacja badań oraz stanu Pacjenta w zakresie gotowości do zabiegu przeszczepiania nerki, nerki i trzustki. Współpraca z regionalnym ośrodkiem kwalifikacyjnym (ROK) i Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WSS w Olsztynie.
- Edukacja pacjentów w zakresie :
- wyboru metody leczenia nerkozastępczego – przeszczepienie nerki, dializa otrzewnowa, hemodializa,
- pielęgnacji dostępu naczyniowego,
- diety chorych dializowanych,
- powikłań leczenia nerkozastępczego,
- transplantacji nerki , trzustki ,
- zachowań prozdrowotnych pacjentów,
- leczenia schorzeń towarzyszących PChN we współpracy z innymi specjalistami oraz lekarzami POZ.
- Indywidualne szkolenia pacjentów w zakresie prowadzenia leczenia dializą otrzewnową CADO/ADO.
- Realizowanie programów terapeutycznych (programy lekowe) dla Pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek. – „Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc u chorych hemodializowanych” oraz innych dostępnych w zakresie finansowania NFZ w zakresie leczenia chorych dializowanych
Lekarze:
prof. dr hab. med. Tomasz Stompór - nadzór merytoryczno-naukowy | lek. Magdalena Koziatek | lek. Zenobia Diaków |
lek. Marcin Sarna - dializa otrzewnowa | lek. Agnieszka Iłowska-Bierawska | lek. Alicja Całka |
lek. Anna Pawłowska | dr n. med. Krzysztof Bednarski |
Jej historia rozpoczyna się 6 grudnia 1976 r., kiedy w ówczesnym Oddziale Chorób Wewnętrznych przeprowadzono pierwszą dializę otrzewnową. Dzięki temu szpital znalazł się w ścisłej krajowej czołówce ośrodków, które wykonywały tego rodzaju zabiegi.
Pierwszą hemodializę za pomocą aparatu ASPAN (filtrowana woda wodociągowa, koncentrat octanowy), przeprowadzono 18 grudnia 1978 r. w nowym Oddziale Wewnętrznym, który oficjalnie uruchomiono w styczniu 1979 r., a jego ordynatorem został dr n. med. Jan Forfa.
W 2006 r. stację sprywatyzowano i stała się częścią jednej z korporacji. Funkcjonując w sieci była jedną z najwyżej notowanych w rankingach i wielokrotnie nagradzaną. W roku 2008 przeniesiono ją do nowo wybudowanego budynku przy ul. Żołnierskiej 18E, a 1 lipca 2017 r. po 11 latach zarządzania przez firmę zewnętrzną, ponownie została włączona w struktury szpitala. Stacja Dializ oraz Oddział Kliniczny Nefrologiczny, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych zostały połączone. Szpital stworzył dzięki temu pakiet usług nefrologicznych, a pacjenci są objęci kompleksową opieką. Połączenie umożliwiło też stosowanie medycyny personalizowanej, tzn. dostosowującej metody leczenia do potrzeb pacjenta. Było to niezwykle ważne w historii szpitala wydarzenie, wprowadzające nową jakość, wzmacniające organizacyjny. kliniczny i naukowy potencjał szpitala. Oprócz bowiem oddziału nefrologicznego proponującego diagnostykę i leczenie dorównujące europejskim standardom, placówka zyskała dializoterapię na bardzo wysokim poziomie.