Deklaracja dostępności serwis internetowy wss.olsztyn.pl
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r.
o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej serwis internetowy wss.olsztyn.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia:
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Marta Gołąb-Kocięcka
- E-mail: mgolab@wss.olsztyn.pl
- Telefon: 89 538 64 16
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Adres:aleja Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa, 9 piętro pokój nr 903
- E-mail: skargi.wnioski@pfron.org.pl lub interwencje@pfron.org.pl
- Telefon: 22 50 55 500
- Informacja: https://www.pfron.org.pl/komunikaty-z-regionu/szczegoly-komunikatu/news/skarga-na-dostepnosc/
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek Główny i Budynek Bloku Operacyjnego
Główne wejście do budynku znajduje się od strony ul. Żołnierskiej, na północnej elewacji. Prowadzi do niego 16 stopni schodów zewnętrznych, wyposażonych w barierki. Obok schodów usytuowano pochylnię dla osób poruszających się na wózkach. Drzwi wejściowe są bez progowe i otwierane automatycznie za pomocą czujnika ruchu, co umożliwia swobodne wejście na poziom Niskiego Parteru.
Z Niskiego Parteru można dostać się na poziom Wysokiego Parteru za pomocą schodów wachlarzowych lub windy przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami. Na tej kondygnacji, za holem, znajduje się 7 wind – wszystkie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, z czego 4 obsługują również sąsiadujący budynek Bloku Operacyjnego. Alternatywnie, komunikację między kondygnacjami zapewnia również klatka schodowa spełniająca normy ppoż., wyposażona w barierki.
Korytarze na wszystkich kondygnacjach są wolne od barier architektonicznych, częściowo wyposażone w pochwyty. Szerokość światła przejścia wszystkich drzwi wewnętrznych wynosi co najmniej 0,90 m. Na każdej kondygnacji znajduje się przynajmniej jedna toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Budynek wyposażono w wizualne systemy informacji przestrzennej (mapy, tablice) oraz system kolejkowy z informacją głosową. Przy wejściu głównym funkcjonuje całodobowy punkt informacyjny. Obiekt nie posiada natomiast, pętli indukcyjnych ani oznaczeń w języku Braille’a.
Przed wejściem od strony ul. Żołnierskiej wyznaczono 3 oznakowane miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Dodatkowe wejścia:
- Izba Przyjęć Planowa – wejście z poziomu terenu od strony zachodniej prowadzi na Niski Parter; przed wejściem dostępne są 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
- Wejście na SKOR – od strony wschodniej, drzwi o szerokości przejścia 1,10 m, bezpośrednio z poziomu terenu do poczekalni. Przed wejściem znajdują się kolejne 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Budynek Stacji Dializ
Główne wejście do budynku znajduje się od strony wschodniej, przy wewnętrznej drodze WSS. Drzwi o świetle przejścia minimum 1,10 m prowadzą bezpośrednio z poziomu terenu do wnętrza stacji – całkowicie wolnego od barier architektonicznych. Szerokość wszystkich drzwi wewnętrznych wynosi minimum 0,90 m. W bezpośrednim sąsiedztwie wejścia znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
- Budynek nie jest wyposażony w informację głosową, pętle indukcyjne ani oznaczenia w języku Braille’a.
- Przed budynkiem wyznaczono 3 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Budynek Przychodni 16A i 16B
Wejście główne do przychodni zlokalizowane jest od północnej strony, przy wewnętrznej drodze WSS. Drzwi bez progowe o szerokości przejścia 2,10 m prowadzą na poziom Wysokiego Parteru. Korytarze oraz hol są wolne od barier architektonicznych. Szerokość drzwi wewnętrznych wynosi co najmniej 0,90 m.
Na tej kondygnacji znajduje się łącznik prowadzący do budynku 16B, w którym zlokalizowane są kolejne poradnie. Z poziomu Wysokiego Parteru można również zjechać windą przystosowaną do transportu osób niepełnosprawnych na Niski Parter, gdzie znajdują się m.in. dodatkowe gabinety oraz Apteka Szpitalna. Do budynku 16B można także wejść bezpośrednio z poziomu terenu (Niski Parter), korzystając z dwóch wewnętrznych klatek schodowych wyposażonych w barierki.
Każda kondygnacja budynku wyposażona jest w przynajmniej jedną toaletę dla osób z niepełnosprawnościami.
Obiekt posiada:
- infokioski z mapą rozmieszczenia pomieszczeń,
- system kolejkowy z informacją głosową,
- pętle indukcyjne,
- usługa tłumacza migowego.
Przed budynkiem znajdują się 3 wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Wejście do Poradni Lekarza Rodzinnego znajduje się również od strony północnej budynku 16A. Prowadzi do niego ciąg komunikacyjny wyposażony w schody (6 stopni z barierką) oraz pochylnię dla osób poruszających się na wózkach. Drzwi wejściowe mają szerokość 1,10 m, a poradnia zlokalizowana jest na poziomie Wysokiego Parteru.
Oświadczenie
Wszystkie opisane udogodnienia mają na celu zapewnienie jak największej dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Szpital dokłada starań, by stopniowo poprawiać warunki dostępności, zgodnie z aktualnymi standardami i przepisami prawa.
Koordynator ds. dostępności w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie
Funkcję Koordynatora ds. dostępności pełni Wioletta Sadłowska.
Kontakt:
📞 tel. 89 5386 380
📧 e-mail: wsadlowska@wss.olsztyn.pl
Do zadań Koordynatora należy:
- koordynowanie działań na rzecz zapewnienia dostępności placówki,
- zbieranie informacji od pacjentów dotyczących ich szczególnych potrzeb,
- wspieranie pracowników Szpitala w działaniach ukierunkowanych na poprawę dostępności,
- organizowanie szkoleń i inicjatyw zwiększających świadomość personelu w zakresie potrzeb pacjentów ze szczególnymi wymaganiami.