„Udar mózgu: jak zapobiec, jak reagować?”
to tytuł projektu zrealizowanego przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Szpital w ramach zadania wziął udział w akcji „Zdrowie pod kontrolą” zorganizowanej w Galerii Warmińskiej 5 listopada 2022 r. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, którzy odwiedzili Galerię mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego przeprowadzali konsultacje neurologiczne oraz wykonywali badanie USG.
Lekarze neurolodzy, przygotowali także edukacyjne wykłady. Dr n. med. Jacek Zwiernik Ordynator Oddziału Neurologicznego i Oddziału Udarowego wystąpił z prezentacją „Jak rozpoznać udar mózgu? Czas to mózg”, dr n. med. Grzegorz Dałek Kierownik teamu udarowego WSS w Olsztynie przedstawił „Ryzyka udaru mózgu”, dr n. med. Grzegorz Wasilewski- Kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Zabiegowej „Leczenie zabiegowe udaru mózgu”
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie w ramach zadania „Udar mózgu: jak zapobiec, jak reagować?” przygotował materiały informacyjno-edukacyjne, które zostały przekazane osobom uczestniczącym w akcji.
Projekt pozwolił na:
• produkcję filmu nt. objawów udaru mózgu
• opracowanie graficzne dzienniczków kontroli ciśnienia tętniczego
• opracowanie graficzne ulotek informacyjnych dotyczących objawów i szybkiego rozpoznania udaru mózgu – skala F.A.S.T.
• opracowanie graficzne magnesów ilustrujących skalę F.A.S.T.
Film zamieszczony jest na stronie internetowej Szpitala www.wss.olsztyn.pl w zakładce: Promocja zdrowia
Termin realizacji projektu – 01.09.2022 r. – 30.11.2022 r.
Dotacja przekazana na realizację zadania – 9 000 zł
Całkowity koszt zadania 13 100 zł
Udar mózgu to zaburzenie neurologiczne, będące skutkiem nagłego odcięcia dopływu krwi do mózgu. Dochodzi do niego, kiedy naczynia krwionośne dostarczające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie. Prowadzi to do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i składników odżywczych, wskutek czego następuje jej obumieranie.
W Polsce co roku udar mózgu dotyka 80-90 tysięcy osób, 30 tysięcy z jego powodu umiera. Udar jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia.