Zaplecze i wyposażenie WSS w Olsztynie pozwala podejmować się skomplikowanych procedur endourologicznych.
W naszym Szpitalu został przeprowadzony zabieg usunięcia kamienia z moczowodu nerki przeszczepionej. Zabieg wykonano drogą zstępującą, przezskórnie.
Tworzenie się kamieni w drogach moczowych po przeszczepieniu nerki jest rzadkim powikłaniem. W literaturze fachowej, dotąd opisano niecałe 150 przypadków – mówi dr Robert Liss, koordynator Oddziału Leczenia Jednego Dnia z Profilem Urologicznym, który przeprowadził zabieg. – Cechy kliniczne kamieni po przeszczepieniu różnią się od kamieni u pacjentów bez przeszczepu. Kolka nerkowa lub ból są zwykle nieobecne i rzadko przypominają ostre odrzucenie. Chora zgłaszała okresowy bezmocz, nawrotowe infekcje dróg moczowych. Odpływ moczu z nerki był utrudniony. Trzeba było ratować funkcje nerki przeszczepionej. Pierwszym etapem leczenia było wyłonienie przezskórnej przetoki nerkowej celem zabezpieczenia funkcji graftu. W następnym etapie, przez nacięcie skóry średnicy 4 mm wprowadzono pod kontrolą promieni rentgenowskich giętki endoskop, dotarto do złogu zaklinowanego w moczowodzie. Koszykiem Dormia uchwycono złóg i usunięto w całości. Metoda ta jest znikomo inwazyjna i pozwala skutecznie zabiegowo leczyć kamice moczową bez utraty funkcji nerki przeszczepionej.
Jak dodaje Robert Liss hospitalizacja była niepowikłana. – Kontrolne badania laboratoryjne po zabiegu nie wykazały odchyleń od normy. Pacjentka została wypisana w drugiej dobie po zabiegu. W proces terapeutyczny zaangażowane były połączone zespoły Oddziału Leczenia Jednego Dnia z Profilem Urologicznym, Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Transplantologii. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i profesjonalizm. Praca zespołowa kluczem do sukcesu.