Zarówno dr Leszek Adadyński, ordynator Oddziału Tranplantologicznego, jak i dr Janusz Pieczyński, kierujący Oddziałem Klinicznym Okulistycznym podkreślają, że transplantacje możliwe są jedynie pod warunkiem posiadania narządów i tkanek do przeczepiania. – Tylko w takim wypadku możemy ratować życie i zdrowie naszych pacjentów – mówią specjaliści.
Do tego potrzebna jest współpraca ze szpitalami w regionie. – Rozpoczęliśmy procedurę utworzenia zespołu pobierajacego tkanki oka na terenie województwa warmińsko-mazurskiego – informnuje dr Janusz Pieczyński.
Bardzo ważna jest także zgoda najbliższych ewentualnego dawcy na pobranie narządów i tkanek. Poniżej link do filmu, w którym Marta Leszczyńska, regionalny koordynator ds. transplantacji rozmawia z mamą młodego mężczyzny, która opowiada dlaczego wyraziła taką zgodę.
ZOBACZ FILM
O transplantacji w TVP 3 Olsztyn
W materiale zrealizowanym z okazji Dnia Transplantacji wystąpili dr Leszek Adadyński, ordynator Oddziału Transplantologicznego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, dr Norbert Kwella, kierownik Stacji Dializ oraz Marta Leszczyńska, regionalny koordynator ds. transplantacji.
ZOBACZ MATERIAŁ
Dr Leszek Adadyński był gościem audycji Radia Olsztyn z okazji Dnia Transplantologii:
ZOBACZ I POSŁUCHAJ
Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 r. w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce (26 stycznia 1966 r.), który został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.
https://www.poltransplant.org.pl/