Specjaliści różnych dziedzin rozpoczęli treningi w krajowych ośrodkach, operujących pacjentów przy pomocy robotów. Ginekolodzy – Tomasz Waśniewski i Piotr Martyn szkolili się w rzeszowskim Szpitalu Uniwersyteckim pod kierunkiem prof. Tomasza Kluza. Pozostali: urolog Robert Liss, onkolog Robert Wojsław, otolaryngolog Tomasz Bujnowski i kardiochirurg Grzegorz Szapiel, przebywali w innych krajowych ośrodkach. – Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażenie możliwości tego sprzętu – mówi prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej. – Wróciliśmy pełni optymizmu co do możliwości wdrożenia tych systemów w naszym szpitalu.
Jak już informowaliśmy pierwszy w regionie robot chirurgicznyw Szpitalu Wojewódzkim będzie pracować. Jego zakup zostanie sfinansowany ze środków samorządu województwa oraz funduszy własnych szpitala.
Specjaliści podkreślają, że zaletami tego rozwiązania jest mniejsze fizyczne obciążenie pracą chirurga, znakomita stabilna wizualizacja pola operacyjnego również w opcji 3D i powiększeniu, płynne przeniesienie ruchu ręki operatora umożliwiające precyzyjne operowanie w ograniczonej przestrzeni.
Tzw. chirurgia robotowa jest najnowszą i prężnie rozwijającą się na świecie gałęzią medycyny zabiegowej, a w powszechnej świadomości kojarzona jest z robotem Da Vinci.
Jak dotąd w 69 krajach wykonano z użyciem tego systemu ponad 10 milionów zabiegów. Obecnie w naszym kraju takie systemy wykorzystywane są w 24 szpitalach.