Idź do treści strony
INFORMACJA 89 53 86 532
CENTRALA: 89 53 86 356, 89 53 86 598

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego Oddziału Okulistycznego

Od przecięcia wstęgi przez zaproszonych gości rozpoczęły się w piątek 27 września br. uroczystości otwarcia odnowionego Oddziału Okulistycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

Tego symbolicznego aktu dokonali wspólnie posłanka Urszula Pasławska, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, radna wojewódzka i przewodnicząca rady społecznej Szpitala Wioletta Śląska-Zyśk,  wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk i Walenty Seliga, wicedyrektor ds. medycznych W-M OW NFZ w Olsztynie. Następnie odnowione pomieszczenia poświęcił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, a goście zwiedzili je w towarzystwie dyrektor Ireny Kierzkowskiej i dr Janusza Pieczyńskiego, ordynatora okulistyki.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy pamięci prof. Edwardowi Lenkiewiczowi (1926-2011), znakomitemu okuliście, pierwszemu ordynatorowi oddziału okulistycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie, wychowawcy wielu pokoleń okulistów. Tablicę odsłonili jego syn Konrad Lenkiewicz, znawca i miłośnik filmu, prowadzący kino studyjne Awangarda 2 i marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Dyrektor Irena Kierzkowska zaprosiła następnie uczestników do sali audytoryjnej. Tam  historię Oddziału Okulistycznego przedstawiła dr Maria Dowgird, która przez wiele lat nim kierowała. Następnie dr Janusz Pieczyński, jej następca na stanowisku ordynatora opowiedział o dniu dzisiejszym i przyszłości okulistyki w Szpitalu Wojewódzkim, w tym o mających niedługo się rozpocząć przeszczepach rogówki, a pielęgniarka oddziałowa Agnieszka Przybyłek zaprezentowała  rolę pielęgniarstwa w tej medycznej specjalności.

Kolejnym punktem spotkania był odczyt „Wyzwania przyszłości – pobieranie, bankowanie, przeszczepianie tkanek oka w Polsce”, który przedstawił dr Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. transplantacji „POLTRANSPLANT”.

Na zakończenie spotkania gratulacje na ręce pani dyrektor złożyli: abp Józef Górzyński, marszałek Gustaw Marek Brzezin, Agnieszka Warakomska-Poczobutt, dyrektor Biura Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, wiceprezydent Ewa Kaliszuk i posłanka Urszula Pasławska.

Dyrektor Irena Kierzkowska podziękowała za życzenia. – To dowód, że nasze wysiłki idą w dobrym kierunku i dają spodziewane rezultaty – powiedziała na zakończenie spotkania.

Zmodernizowany Oddział Okulistyczny

Prace remontowe, które rozpoczęły się jesienią ub. r. i trwały do wiosny 2019 r. objęły wszystkie instalacje i układ pomieszczeń. W efekcie przeorganizowania układu łóżek sale chorych (każda z własną łazienką) liczą od 1 do 3 łóżek. Przybyło także dobrze wyposażonych gabinetów diagnostycznych, co przełożyło się na większy komfort pracy personelu medycznego. W sumie zaś radykalnie poprawiły się warunki pobytu pacjentów.

Zmodernizowany oddział jest lepiej przystosowany do zabiegów jednodniowych, które są zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Chodzi m.in. o operacje zaćmy i iniekcje doszklistkowe, wykonywane w ramach programu lekowego przy leczeniu wysiękowej postaci AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem).

Oddział okulistyczny w Szpitalu Wojewódzkim jest pierwszym ośrodkiem w województwie warmińsko-mazurskim, w którym będą wykonywane zabiegi przeszczepu rogówki. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia tej procedury, co powinno nastąpić jeszcze w tym roku.

Top