PRZYJĘCIE I WYPIS ZE SZPITALA
ORGANIZACJA, ZALECENIA I OGRANICZENIA WYNIKAJĄCE ZE STANU EPIDEMII COVID-19
Informacje dla pacjentów i osób bliskich
PRZYJĘCIE DO SZPITALA
- Pacjenci zakwalifikowani do przyjęcia planowego do oddziału Szpitala powinni kierować się do Izby Przyjęć.
- Po wejściu do Izby Przyjęć zobowiązani są do przestrzegania środków bezpieczeństwa, w tym do:
- poddania się pomiarowi ciepłoty ciała,
- wypełnienia ankiety SARS CoV-2, która zostanie załączona do historii choroby pacjenta,
- stosowania środków ochrony indywidualnej – poruszając się po terenie Szpitala noszenie maseczek lub innych elementów zasłaniających nos i usta,
- dezynfekcji rąk,
- zachowania tzw. dystansu społecznego od innych osób.
- W uzasadnionych przypadkach przed przyjęciem pacjenta do Szpitala w trybie planowym pacjent otrzyma skierowanie na wykonanie testu w kierunku COVID-19. W przypadku otrzymania zlecenia wykonania testu, pracownik Szpitala skontaktuje się z pacjentem i poinformuje go o konieczności wykonania testu. Test można wykonać w Punkcie Pobrań, który znajduje się w namiocie przy ul. Żołnierskiej 16, tj. pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym i SANEPIDEM, godziny funkcjonowanie dostępne na stronie internetowej. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu w kierunku COVID-19 otrzyma informację drogą telefoniczną. W takiej sytuacji data planowanego przyjęcia pacjenta do Szpitala ulegnie zmianie.
- Przyjęcia do Szpitala w trybie nagłym odbywają się w Szpitalnym Klinicznym Oddziale Ratunkowym (SKOR). Pacjenci przywożeni karetkami systemu ratownictwa medycznego podlegają podobnym działaniom jak pacjenci zgłaszający się samodzielnie.
Pacjenci samodzielnie przychodzący do SKOR podlegają pretriage’owi, polegającemu na oddzieleniu pacjentów z podejrzeniem zakażenia COVID-19 od pozostałych pacjentów. Pacjenci zgłaszający się do SKOR proszeni są o poinformowanie personelu medycznego o objawach sugerujących zakażenie tj. kaszel, podwyższona ciepłota ciała, bóle mięśniowe, zaburzenia węchu i smaku, duszność, itp. Pierwszy kontakt z pracownikami medycznymi SKOR nastąpi z udziałem systemu wideofonicznego zainstalowanego przy wejściu do SKOR. W przypadku podejrzenia o zakażenie, pacjenci mogą być poproszeni, na czas oczekiwania na wynik badania, do pozostania w pomieszczeniach czasowej izolacji tzw kontenerach medycznych, usytuowanych przed wejściem do SKOR. Pacjenci pozostający w kontenerach mają zapewniony bezpośredni kontakt z pracownikami medycznymi oraz stały kontakt pośredni ( łączność głosowa i wizyjna ).
- Po wejściu do SKOR pacjenci zobowiązani są do przestrzegania środków bezpieczeństwa, w tym do:
- poddania się pomiarowi ciepłoty ciała,
- wypełnienia ankiety SARS CoV-2, która zostanie załączona do historii choroby pacjenta,
- stosowania środków ochrony indywidualnej – poruszając się po terenie Szpitala noszenie maseczek lub innych elementów zasłaniających nos i usta,
- dezynfekcji rąk,
- zachowania tzw. dystansu społecznego od innych osób.
- O dalszych działaniach i sposobie udzielania świadczeń decyduje personel medyczny SKOR.
- W przypadku potwierdzenia zakażenia COVID-19 u pacjenta przyjmowanego w trybie nagłym, pacjent po udzieleniu koniecznych świadczeń/stabilizacji stanu zdrowia może być przewieziony do innego szpitala dedykowanego leczeniu pacjentów z koronawirusem. Zgodnie z decyzją Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, Szpital zobowiązany jest do przyjęcia i wykonywania świadczeń leczniczych dla pacjentów podejrzanych i zakażonych SARS CoV-2 w następujących zakresach:
- ginekologia i położnictwo – III poziom referencyjny,
- neonatologia – III poziom referencyjny,
- neurologia A48 – w zakresie leczenia trombolitycznego udarów, tromboktomia mechaniczna w udarze niedokrwiennym mózgu,
- chirurgia naczyniowa – w zakresie tętniaka aorty,
- chirurgia urazowo-ortopedyczna – w zakresie urazów kręgosłupa szyjnego,
- kardiochirurgia – w zakresie leczenia zabiegowego zawału mięśnia sercowego,
- kardiologia – inwazyjne leczenie ostrego zespołu wieńcowego
- okulistyki
- nefrologii i dializoterapii
- anestezjologii i intensywnej terapii w tym z wykorzystaniem ECMO
- pacjenci podejrzani o zakażenie oraz zakażeni, leczeni w Szpitalu podlegają izolacji w pomieszczeniach / strefach poszczególnych oddziałów.
WYPIS ZE SZPITALA
- W przypadku, gdy pacjent wypisywany z oddziału Szpitala wymaga obecności i pomocy rodziny/osób bliskich dopuszcza się możliwość wejścia tych osób na teren Szpitala po uprzednim kontakcie z pracownikami oddziału i ustaleniem konkretnego dnia i godziny opuszczenia oddziału.
- Po wejściu do Szpitala rodzina/osoby bliskie odbierające pacjenta zobowiązane są do przestrzegania środków bezpieczeństwa, w tym do:
- poddania się pomiarowi ciepłoty ciała,
- wypełnienia ankiety SARS CoV-2, która zostanie załączona do historii choroby pacjenta odbieranego,
- stosowania środków ochrony indywidualnej – poruszając się po terenie Szpitala noszenie maseczek lub innych elementów zasłaniających nos i usta,
- dezynfekcji rąk,
- zachowania tzw. dystansu społecznego.
Sporządzono na podstawie:
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1239 ze zm.
- Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 849.
- Zalecenia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 10.10.2020 r.
- Decyzja Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o szczególnych rozwiązaniach realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Zarządzenie Wewnętrzne nr 26/2020 z dnia 04.06.2020 r. Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.
- Ustaleń Zespołu Kryzysowego przy WSS w Olsztynie.
Olsztyn, dnia 16.11.2020 r.