- Szpitalny Kliniczny Oddział Ratunkowy
- Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii
- Oddział Kliniczny Nefrologiczny, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych
- Oddział Kliniczny Endokrynologiczny, Diabetologiczny i Chorób Wewnętrznych
- Oddział Kliniczny Ginekologiczno-Położniczy
- Oddział Kliniczny Ginekologii Onkologicznej
- Oddział Kliniczny Chirurgii Naczyniowej
- Oddział Kliniczny Neurochirurgiczny
- Oddział Kliniczny Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Kręgosłupa
- Oddział Kliniczny Okulistyczny
ODDZIAŁ KLINICZNY GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY

dr hab. n. med.
Tomasz Waśniewski
specjalista ginekologii i położnictwa ginekologii onkologicznej
Telefony kontaktowe
Sekretariat Oddziału Położniczego
Tel: 89 53 86 429
Sekretariat Oddziału Ginekologicznego
Tel: 89 67 09 136
Gabinet lekarski
Tel: 89 53 86 407, 453
Oddział pełni rolę ośrodka referencyjnego dla województwa warmińsko-mazurskiego zgodnie z zasadą centralizacji leczenia operacyjnego schorzeń nowotworowych narządu rodnego i jest oddziałem odwoławczym dla regionu w zakresie ginekologii operacyjnej.
W zakresie perinatologii w oparciu o rządowy program Poprawy Opieki Perinatalnej, oddział jest ośrodkiem III-go (najwyższego) poziomu referencyjnego – jedynym na Warmii i Mazurach.
Dzięki stałej, ścisłej współpracy z innymi najlepszymi ośrodkami ginekologiczno-położniczymi – krajowymi i zagranicznymi, w Oddziale wprowadza się najnowsze metody diagnostyczno-lecznicze z zakresu ginekologii i położnictwa, zgodne z najnowszą, aktualnie obowiązującą wiedzą.
Programy medyczne realizowane w oddziale:
- Program profilaktyki raka szyjki macicy realizowany w oparciu o specjalistyczną poradnię.
- Program monitorowania zapadalności i leczenia operacyjnego nowotworów narządu rodnego.
- Program badań prenatalnych
Badania prenatalne wykonywane są od poniedziałku do piątku w Poradni Medycyny Matczyno- Płodowej, ul. Żołnierska 18. (Budynek główny Szpitala, wejście główne, korytarz po prawej stronie).
Rejestracja na badania prenatalne pod numerem: 89 54 44 200.
Część procedur Oddział wykonuje jako jedyny w regionie, np. limfadenektomie miedniczne i okołoaortalne, podwiązywanie lub embolizowanie tętnic biodrowych wewnętrznych w przypadkach nowotworów złośliwych, biopsje otwarte piersi po stereotaksji, jednoczasowe zabiegi laparo-histeroskopowe w przypadkach leczenia wad rozwojowych macicy, laparoskopowe operacje raków narządu rodnego, oznaczanie „węzła wartowniczego” w operacyjnym leczeniu raka sromu.
Perinatologia
- Leczenie porodu przedwczesnego (szczególnie w zakresie 24-32 tyg. ciąży).
- Diagnostyka prenatalna w ramach Klinicznego Zespołu ds. Wad Wrodzonych Płodów i Noworodków.
- Diagnostyka, leczenie i monitorowanie wikłających ciążę chorób: nerek, serca i układu krążenia, cukrzycy, hematologicznych, centralnego układu nerwowego, układu naczyniowego, konfliktu serologicznego (zabiegi kordocentezy i amniopunkcji).
- Leczenie najcięższych powikłań okresu ciąży, porodu i połogu z innych szpitali regionu.
Oddział prowadzi kształcenie studentów kierunków medycznych i podyplomowe lekarzy.
Zastępca Ordynatora:
- dr n. med. Mariusz Przybyłowicz, specjalista ginekologii i położnictwa
Lekarze:
- Jerzy Kozerski, specjalista ginekologii i położnictwa
- Tomasz Wańczyk, specjalista ginekologii i położnictwa, endokrynologii
- dr n. med. Janina Lipińska, specjalista ginekologii i położnictwa
- dr n. med. Andrzej Kmieć, specjalista ginekologii i położnictwa
- Maciej Eliszewski, specjalista ginekologii i położnictwa, ginekologii onkologicznej
- Izabela Grabysa, specjalista ginekologii i położnictwa
- Piotr Martyn, specjalista ginekologii i położnictwa
- dr n. med. Marek Gowkielewicz, specjalista ginekologii i położnictwa
- Jarosław Ciunczyk, specjalista ginekologii i położnictwa
- Ewa Butrymowicz-Brzeska, specjalista ginekologii i położnictwa
- Karolina Loewenau – Samusionek, specjalista ginekologii i położnictwa
- Alicja Mankiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa
- Karolina Koroś-Mieronowicz, specjalista ginekologii i położnictwa
- Dorota Bartoś- Zdrojewska, specjalista ginekologii i położnictwa, ginekologii onkologicznej
- Magdalena Bogacka, specjalista ginekologii i położnictwa
- Kamila Giedzicz-Zubkiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa
- Wojciech Zdanowski, specjalista ginekologii i położnictwa
- Rafał Patalon, specjalista ginekologii i położnictwa
- Maciej Przeradzki, specjalista ginekologii i położnictwa
- Jakub Majewski, specjalista ginekologii i położnictwa
- Maksymilian Kurkowski, specjalista ginekologii i położnictwa
- Katarzyna Skłodowska, specjalista ginekologii i położnictwa
- Mykola Konovalenko, specjalista ginekologii i położnictwa
- Beata Serwotka-Majewicz, specjalista ginekologii i położnictwa, ginekologii onkologicznej
- Iryna Yunyk, specjalista ginekologii i położnictwa
- Paulina Malarkiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa, genetyki klinicznej
Rezydenci:
- lek. Przemysław Stachurski
Historia Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie rozpoczyna się w 1971 r. i jest ściśle związana z dr n. med. Hanrykiem Makowskim (1923-1991). To właśnie on po przeniesieniu ze Szpitala Miejskiego z grupą asystentów i położnych został pierwszym ordynatorem nowo utworzonego oddziału. Dzięki jego wiedzy i umiejętnościom ranga olsztyńskiego ośrodka zaczęła szybko wzrastać. Dr Makowski wprowadził pełen zakres operacyjnych procedur ginekologicznych z całym pakietem ginekologii onkologicznej. W okresie jego ordynatury odnotowano znakomite obniżenie wskaźników umieralności okołoporodowej noworodków. Dzięki jego inicjatywie w oddziale wprowadzono jeden z pierwszych w kraju system rooming-in nad noworodkiem, obowiązkowym obecnie w całej Polsce. To za kadencji dr. Henryka Makowskiego wykonano pierwszą w regionie laparoskopię, czy badanie kardiotokograficzne.
W 1988 r. po jego odejściu na emeryturę ordynatorem oddziały został dr n. med. Marek Stefanowicz. Głównymi celami zawodowymi i naukowymi doktora Stefanowicza były centralizacja leczenia onkologicznego, Program Poprawy Opieki Perinatalnej w Polsce oraz krwotoki w ginekologii i położnictwie. To właśnie dzięki jego wiedzy, konsekwencji i uporowi wskaźniki umieralności okołoporodowej noworodków osiągnęły poziom europejski (poniżej 4 promili), a w kraju województwo warmińsko-mazurskie zajmowało pierwsze miejsca w tej kategorii. Dzięki temu ośrodek uzyskał status III, najwyższego stopnia referencyjności w zakresie położnictwa, potwierdzany przez kolejnych ministrów zdrowia i konsultantów krajowych. W czasie kadencji dr n. med. Marka Stefanowicza w oddziale odbyło się wiele pionierskich w zakresie nie tylko województwa, ale i kraju, zabiegów ginekologicznych i położniczych: pierwsze amniopunkcje i kordocentezy, utworzenie poradni diagnostyki prenatalnej, histeroskopie i laparoskopie operacyjne, jedna z pierwszych w Polsce laparoskopia w ciąży, chemioterapia dootrzewnowa z utworzeniem podwalin dla Pododdziału Chemioterapii. Szerokim echem w kraju odbiła się operacja laparoskopowej radykalnej histerektomii z powodu raka szyjki macicy w 2007 r. - jedna z pierwszych operacji tego typu w Polsce. Wielkim osiągnięciem dr. Stefanowicza było opracowanie koncepcji (z dr n. med. Elżbietą Stefanowicz) i utworzenie ośrodka embolizacji naczyniowych na bazie Oddziału Ginekologii i Zakładu Radiologii WSS w Olsztynie. Wielki rozgłos szpitalowi przyniosły publikacje dotyczące wykorzystania embolizacji w onkologii ginekologicznej i leczeniu powikłań położniczych - pionierskie zabiegi w skali całego kraju.
W 2015 r. po wygraniu konkursu ordynatorem zostaje dr n. med. Tomasz Waśniewski. Dzięki jego działalności uniwersyteckiej i współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, oddział zostaje przekształcony w oddział kliniczny, kształcący studentów Collegium Medicum UWM. Dzięki zaangażowaniu i pracy znakomitego zespołu lekarzy i położnych, ośrodek wprowadza kolejne nowatorskie techniki i procedury medyczne. Szerokim echem odbiła się przeprowadzona po raz pierwszy w Polsce operacja krioprezerwacji tkanki jajnikowej u pacjentki przed rozpoczęciem radioterapii z powodu nowotworu złośliwego jelita grubego, z udaną retransplantacją tkanki 3 lata po zakończeniu leczenia onkologicznego - tzw. oncofercility.
Zespół ginekologiczno-położniczy został laureatem konkursu „Żagle Warmii i Mazur 2020” za wykonane po raz pierwszy w Polsce Francuskie Cesarskie Cięcie z dostępu zewnątrzoponowego metodą French AmbUlatory Caesarean Section (FAUCS). Ta medyczna procedura zwyciężyła w kategorii „Najlepsza usługa”. „Żagle Warmii i Mazur” to prestiżowa nagroda przyznawana przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. O nagrodę co roku rywalizują najlepsze przedsiębiorstwa z regionu. Głównym celem Konkursu jest wyłonienie topowych firm z Warmii i Mazur oraz ich promocja. W konkursie nagradzane są przedsiębiorstwa i instytucje, które prowadzą działania innowacyjne, odpowiedzialne społecznie i wdrażają politykę zarządzania przez jakość.