- Szpitalny Kliniczny Oddział Ratunkowy
- Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii
- Oddział Kliniczny Nefrologiczny, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych
- Oddział Kliniczny Endokrynologiczny, Diabetologiczny i Chorób Wewnętrznych
- Oddział Kliniczny Ginekologiczno-Położniczy
- Oddział Kliniczny Ginekologii Onkologicznej
- Oddział Kliniczny Chirurgii Naczyniowej
- Oddział Kliniczny Neurochirurgiczny
- Oddział Kliniczny Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Kręgosłupa
- Oddział Kliniczny Okulistyczny
ODDZIAŁ KLINICZNY NEUROCHIRURGICZNY
Telefony kontaktowe
Sekretariat oddziału
Tel: 89 53 86 544
Gabinet lekarski
Tel: 89 53 86 492
Punkt pielęgniarski
Tel: 89 53 86 251
Telefon do pacjentów
Tel: 89 53 86 459
Telefon do pacjentów
Tel: 89 53 86 459
Telefon do pacjentów
Tel: 89 53 86 459
Oddział Kliniczny Neurochirurgiczny posiada 31 łóżek (sale 1- i 2-osobowe z własnymi węzłami sanitarnymi) oraz w pełni zmonitorowaną salę intensywnego nadzoru z 4 łóżkami. Oddział posiada akredytację i 3 miejsca specjalizacyjne. Zespół neurochirurgiczny posiada 2 sale operacyjne na nowoczesnym bloku operacyjnym. Sale są wyposażone m.in. w dwa mikroskopy operacyjne z fluoroskopią onkologiczną i naczyniową, zestaw endoskopowy z torem wizyjnym, nawigację śródoperacyjną, aparat USG, monitoring neurofizjologiczny oraz nóż ultradźwiękowy. Oddział wykorzystuje salę hybrydową na bloku operacyjnym do wewnątrznaczyniowego zaopatrywania tętniaków i naczyniaków mózgu.
Oddział specjalizuje się w operacjach struktur elokwentnych mózgu, guzach podstawy czaszki i leczeniu chorób naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego, schorzeń kręgosłupa i urazów czaszkowo-mózgowych.
Wykonywane operacje:
- nowotwory ośrodkowego układu nerwowego
- guzy podstawy czaszki
- kraniotomie z wybudzeniem,
- operacje z śródoperacyjnym monitorowaniem neurofizjologicznym
- malformacje naczyniowe mózgu, w tym tętniaki naczyń mózgowych i naczyniaki zaopatrywane drogą kraniotomii i wewnątrznaczyniową
- zastosowanie fluoroskopii śródoperacyjnej w przypadku chorób nowotworowych i naczyniowych mózgu
- operacje związane z urazami czaszkowo-mózgowymi,
- operacje kręgosłupa w chorobie zwyrodnieniowej i nowotworach 360 stopni z zastosowaniem różnego rodzaju systemów stabilizacyjnych,
- nowotwory kanału kręgowego i rdzenia,
- neuralgie nerwu trójdzielnego metodą Jannetta’a,
- wodogłowie z zastosowaniem różnych systemów zastawkowych,
- endoskopia układu komorowego – wentrikulostomia
- operacje nerwów obwodowych: zespoły cieśni, guzy, urazy
- leczenie spastyczności – implantacja pomp baclofenowych.
- mikrodiscektomie
Oddział prowadzi kształcenie studentów kierunków medycznych i podyplomowe lekarzy.
Zastępca Ordynatora:
lek. Tomasz Budzisz |
Lekarze:
dr n. med. Sławomir Tananis | dr n. med. Mirosław Smółka | lek. Leszek Malinowski |
lek. Grzegorz Szczepanik | lek. Agnieszka Kondzior | lek. Kamil Kulbacki |
lek. Artur Walczak |
Rezydenci:
lek. Danuta Kubiak |
Na początku działalności Szpitala Wojewódzkiego Oddział Neurochirurgiczny stanowiły pojedyncze łóżka w Oddziale Chirurgicznym i Ortopedycznym. Pacjentami od 1970 r. zajmował się dr n. med. Stanisław Abramowicz.
Oddział z 27 łóżkami powstał w sierpniu 1976 r., jego ordynatorem został dr n. med. Henryk Tomczyk, a zastępcą dr n. med. Radosław Ponikarczyk. W 1980 r. konkurs na stanowisko ordynatora wygrał dr n. med. Jan Kopeć. Przez wszystkie te lata oddział doposażano w specjalistyczny sprzęt, który umożliwiał rozszerzenie zakresu świadczonych usług.
Współpraca z Zakładem Radiologii zacieśniła się po wyposażeniu go w tomograf komputerowy w 1992 r. Znacznie wzrosła liczba wykonywanych operacji i ich zakres - w 1994 r. przeprowadzono ich 500. Na postęp w diagnostyce i leczeniu wpłynęło zakupienie w 1996 r. rezonansu magnetycznego. Oddział miał jednak ograniczone możliwości przyjmowania chorych ze względu na małą liczbę łóżek.
W 2002 r. ordynorem został dr n. med. Waldemar Och. Na początku 2004 r. oddział przeszedł kapitalny remont. Do 30 zwiększyła się liczba łóżek 2-, 3-łóżkowe sale wyposażono w klimatyzację. Utworzono również sale intensywnego nadzoru neurochirurgicznego. W latach 2003-2006 oddział wykonywał 1000 zabiegów rocznie. Były to w większości procedury wysokospecjalistyczne: guzy podstawy czaszki, nowotwory mózgu, umiejscowione w strukturach ważnych życiowo, tzw. elokwentnych, czyli okolicy czuciowej, ruchowej, ośrodka mowy, czy okolicy struktur środkowych mózgu i pnia mózgowego. Zabiegi onkologiczne stanowiły 1/5 wykonywanych procedur, czyli około 200 rocznie. Inne wysokospecjalistyczne operacje dotyczyły m.in. zaopatrywania pękniętych tętniaków i malformacji naczyń mózgowych, zarówno metodą otwartą i wewnątrznaczyniową, guzów kanału kręgowego i śródrdzeniowych oraz operacje kręgosłupa związane ze schorzeniami zwyrodnieniowymi, dyskowymi oraz z urazami czaszkowo-mózgowymi.
Kraniotomia z wybudzeniem śródoperacyjnym, to operacja, która została wykonana przez zespół interdyscyplinarny, złożony z neurochirurgów, anestezjologów, psychologa i personelu operacyjnego. Polega ona na usunięciu guza mózgu z zaoszczędzeniem funkcji neurologicznych szczególnie ważnych dla chorego, np. orientacji przestrzennej dla architekta. Wyróżnienie za w kategorii „Przedsiębiorstwo Odpowiedzialne Społecznie” konkursu samorządu województwa „Żagle Warmii i Mazur 2016” odebrał w imieniu zespołu operacyjnego dr Waldemar Och, ordynator Oddziału Klinicznego Neurochirurgicznego.