Anna Antoszewska wpadła na pomysł jej opracowania, by pomóc pielęgniarkom i innym medykom szybko i dokładnie oceniać pacjentów za pomocą różnych skal medycznych. – W kwestiach informatycznych pomógł mi mój mąż Przemek, który z zawodu jest programistą komputerowym – mówi pani Anna. – MedScales wyróżnia się przez swoją funkcjonalność – użytkownicy mają szybki dostęp do szerokiej gamy skal medycznych, co pozwala na sprawne obliczenie wyników i interpretację. W aplikacji znajdują się między innymi takie skale jak Glasgow, Norton, Aldrete’a, Torrance’a, Tinetti, Waterlow, CPOT, BPS, Barthel, ADL, IADL, oraz Ramsay. Każda z nich ma kluczowe znaczenie w różnych aspektach oceny pacjentów, od stanu świadomości po zdolność do wykonywania codziennych czynności.
Aplikacja została doceniona i uhonorowana nagrodą za innowacyjność przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki. – To świadczy o jej wartości i przydatności w profesjonalnym środowisku medycznym – podkreśla Anna Antoszewska. – Nagroda podkreśla nie tylko znaczenie aplikacji w praktyce, ale także potencjał, jaki niosą ze sobą innowacje, szczególnie te, które wywodzą się bezpośrednio z doświadczeń osób pracujących w opiece zdrowotnej.
Twórcy MedScales podkreślają, że aplikacja jest wciąż w fazie rozwoju i doskonalenia. Regularnie aktualizowana, ma za zadanie odpowiadać na rosnące i zmieniające się wymagania medyczne poprzez dodawanie nowych skal i funkcji, co potwierdza jej dynamiczny charakter i zaangażowanie w ciągłą poprawę. Aplikacja jest dostępna za darmo, na telefony z system Android oraz iOS.
Pomimo swojej praktyczności, aplikacja nie oferuje kalkulatorów medycznych ani możliwości personalizacji. Autorzy przypominają również, że MedScales – skale medyczne ma wspierać, a nie zastępować, profesjonalną ocenę medyczną, i zastrzegają, że nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje kliniczne podejmowane wyłącznie na podstawie danych z aplikacji.