Nowatorska operacja chirurgów onkologicznych
Treść wpisu
Operacje laparoskopowe takich narządów jak pęcherzyk żółciowy czy wyrostek robaczkowy wykonywane są w Polsce od wielu lat w wielu placówkach, jednak w przypadku żołądka, ze względu na swoją złożoność, procedura wykonywana jest tylko w niektórych szpitalach.
– Podczas wykonywania operacji zamiast rozległego cięcia powłok brzucha pacjentowi wykonano 5. cięć o długości 5 i 12 mm. Wizualizacja narządów wewnętrznych kamerą z powiększeniem umożliwiła radykalne usunięcie całego żołądka objętego nowotworem wraz z grupami węzłów chłonnych, do których choroba mogła powodować przerzuty – relacjonuje dr Wojsław. – Rekonstrukcja przewodu pokarmowego polegająca na zespoleniu przełyku ze specjalnie wyizolowaną pętlą jelita czczego oraz dodatkowo zespolenie międzyjelitowe zostały wykonane za pomocą specjalnych endostaplerów (zszywaczy). Usunięte tkanki zostały ewakuowane na zewnątrz przez poszerzenie jednej z uprzednio wykonanych ran do ok. 4 cm. Zabieg trwał ok. godziny dłużej niż operacja klasyczna, ale pooperacyjne dolegliwości bólowe pacjenta były znamiennie mniejsze, a powrót do aktywności fizycznej z rozpoczęciem spożywania diety kuchennej dużo szybszy.
Na ilustracji zaznaczono kolorem zielonym i cyframi grupy węzłów chłonnych, które zostały usunięte podczas tego zabiegu.