Byli na niej obecni m.in. wojewoda Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, a także dr Marek Stefanowicz, długoletni ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Pani dyrektor podkreśliła, że do Szpitala Wojewódzkiego są kierowane kobiety ze skomplikowanymi ciążami, które specjalistyczną pomoc mogą otrzymać właśnie tutaj, w jedynym ośrodku trzeciego stopnia referencyjnego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
O pracy kierowanych przez siebie oddziałów opowiedzieli dr Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i dr Norbert Dera, ordynator Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Następnie wykład "Mama i noworodek – w którym kierunku zmierzamy?” – przedstawiły położne obu oddziałów: Beata Binek i Beata Dołżycka.
Marszałek Gustaw Marek Brzezin wręczył położnej Elżbiecie Wójtowicz Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego zasłużony dla Warmii i Mazur. Był to dowód uznania za długoletnią pracę pani Elżbiety, która zdobyła srebrny medal w konkursie na najlepszą położną w Polsce.
Zmodernizowany Trakt Porodowy przyjmuje już pacjentki, które na rozwiązanie oczekują w wygodnych salach. Do ich dyspozycji jest m.in. sala do porodów w wannie, a system ciągłej opieki czuwa nad stanem zdrowia mam i ich maluchów.
Roboty budowlane rozpoczęły się w październiku 2017 r. W następnych tygodniach trwało wyposażanie Traktu, a pierwsze pacjentki przyjęto na początku maja.
Nowy Trakt ma więcej pomieszczeń, bo zaadaptowano miejsce po salach intensywnej opieki zajmowane wcześniej przez Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Po przeniesieniu noworodkowego OIT-u na wyremontowany oddział pomieszczenia zostały zwolnione. W efekcie znalazło się w nim pięć sal porodowych (w tym do porodów w wannie), sala cięć i dodatkowo trzy sale obserwacyjne.
Większa liczbą stanowisk do porodów to poprawa bezpieczeństwa pacjentek, a dochodzą do tego trzy sale intensywnej opieki wyposażone w sprzęt do ciągłego monitorowania stanu zdrowia. To pokoje dla pacjentek patologii ciąży z cukrzycą, nadciśnieniem i innymi chorobami wymagającymi stałego monitorowania dobrostanu płodu.
Nad bezpieczeństwem pacjentek czuwa system ciągłej opieki KTG (badanie, które polega na obserwacji i jednoczesnym zapisie: parametrów pracy serca dziecka, ruchów dziecka, siły oraz częstości występowania skurczów macicy i reakcji serca dziecka na skurcze macicy. Umożliwia ocenę dobrostanu dziecka) nad pacjentką z centralną bazą, która widzi wszystkie pomieszczenia. Położna obserwuje zapis KTG pacjentek ze wszystkich sal z monitorowaniem dobrostanu dzieci.