Pierwszy zabieg urologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie
Treść wpisu
Zabieg wykonano w ramach Systemu Obsługi Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), czyli szybkiej terapii onkologicznej.
Pan Łukasz dzień po zabiegu czuje się dobrze. Chwali też sobie opiekę w Oddziale Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. – Gdybym miał ją oceniać w skali 1-5 dałbym „6” – mówi z uśmiechem. – Oczekiwania pacjentów zmobilizowały do podjęcia już teraz zabiegów operacyjnych w Szpitalu Wojewódzkim. Efektem tego było wykonanie wyżej wymienionego zabiegu – mówi dr Purpurowicz. – Nowoczesna urologia to urologia małoinwazyjna, czyli operacje wykonywane laparoskopowo lub robotycznie oraz endoskopia. Moim marzeniem jest stworzenie takiego oddziału w Szpitalu Wojewódzkim. Jego potencjał, który tworzą m.in. oddział nefrologii, dział diagnostyki obrazowej, oddział chirurgii naczyniowej i oddział transplantologii pozwolą nowocześnie leczyć wspólnie najtrudniejsze przypadki. Do czasu zmian w finansowaniu ochrony zdrowia, które mają zacząć obowiązywać w październiku 2017 r. w Szpitalu Wojewódzkim będą wykonywane zabiegi w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Takie operacje będzie wykonywać także sześciu innych urologów.
– Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie oddział urologiczny w Szpitalu Wojewódzkim zacznie działać od stycznia 2018 r. – mówi dr Zbigniew Purpurowicz. – Uruchomienie przyszpitalnej poradni urologicznej planowane jest w drugim kwartale 2017 r. NFZ ma w najbliższym czasie ogłosić konkurs na świadczenie tych usług.