Nowatorska operacja lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie
Treść wpisu
Jak wyjaśnia dr n. med. Tomasz Niedźwiecki, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Chirurgii Kręgosłupa, który wraz z lek. med. Arturem Makowskim wykonywali zabieg tak krótki czas pobytu w szpitalu umożliwiła innowacyjna metoda o nazwie OLIF, skrót od angielskiego wyrażenia Obliq Lateral Interbody Fusion. Po polsku to skośno-boczne międzytrzonowe usztywnienie. – To technika minimalnie inwazyjna stosowana z dostępu skośnego przedniobocznego, która wymaga użycia wysokospecjalistycznego, rozbudowanego instrumentarium. Do wykonania zabiegu wystarcza nacięcie długości 4-5 cm na skórze pacjenta – wyjaśnia dr Niedźwiecki. – Przy użyciu starych technik leczenia takich schorzeń operacja była znacznie cięższa dla pacjenta należało używać śrub i prętów usztywniających kręgosłup w dużym zakresie.
Ordynator ortopedii dodaje, że nowoczesne techniki minimalnie inwazyjne umożliwiają znaczne zmniejszenie liczby usztywnionych kręgów. – Zmniejszają też inwazyjność zabiegu, ból, utratę krwi, skracają czas zabiegu i pobyt w szpitalu z 7-10 dni do 1-2 dni. Są także atrakcyjne ekonomicznie, nadal drogie ale tańsze od dużych operacji technikami „na otwarto”
Ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie zanim wykonali pierwszy w Polsce zabieg nowatorską techniką szkolili się w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Potem uczestniczyli w kilku zabiegach w Kopenhadze. – OLIF stosuje się na świecie od kilku lat. Cieszymy się, że jesteśmy pionierami jej stosowania w naszym kraju – mówi ordynator Tomasz Niedźwiecki.