Idź do treści strony
INFORMACJA 89 53 86 532
CENTRALA: 89 53 86 356, 89 53 86 598

Diagnostyka tętniaków aorty brzusznej

Diagnostyka tętniaków aorty brzusznej – bezpłatne usg aorty brzusznej

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie bierze udział w ogólnopolskim programie bezpłatnych badań profilaktycznych – diagnostyka tętniaków aorty brzusznej.

Program rozpoczął się 1 grudnia 2018r. Aby zakwalifikować się do programu należy mieć ukończone 65 lat. W ramach badań specjaliści chirurgii naczyniowej wykonują usg aorty brzusznej.

Do programu zostaną zakwalifikowane osoby, u których stwierdzono co najmniej trzy czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego:

·         choroba wieńcowa

·         palenie tytoniu

·         nadciśnienie tętnicze

·         hiperlipidemia – podwyższony poziom cholesterolu

·         płeć męska

Aby zarejestrować się na badanie proszę dzwonić pod numer ogólnopolskiej infolinii tel. 22 417 13 25 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 - 18:00

Na badania zapraszamy do Oddziału Klinicznego Chirurgii Naczyniowej – IV piętro Pokój Badań.

Program jest realizowany w ramach programu polityki zdrowotnej pn. Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020 w zakresie zadania: Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej (TAB) w latach 2018-2020.

Cel realizacji zadania – zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej u osób objętych badaniem przesiewowym, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby. Wprowadzenie programu przesiewowego, pozwalającego na wykrycie chorych z początkowym stadium TAB, pozwoli na ich monitorowanie i kierowanie na operację w odpowiednim czasie.

Główną przyczyną śmiertelności z powodu tętniaka jest niska wykrywalność TAB w jego wczesnym etapie rozwoju. Choroba często przebiega bezobjawowo, a pierwszym objawem bywa pęknięcie tętniaka.

 

Obejrzyj FILM EDUKACYJNY O KONIECZNOŚCI BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH

 

 

Materiały informacyjne

Top