Idź do treści strony
INFORMACJA 89 53 86 532
CENTRALA: 89 53 86 356, 89 53 86 598

Warsztaty dla opiekunów rodzinnych w Szpitalu Wojewódzkim

W piątek 19 maja specjaliści z Oddziału Rehabilitacyjnego przedstawili zasady opieki nad osobami niepełnosprawnymi i obłożnie chorymi w warunkach domowych. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że dowiedzieli się wielu nowych informacji.

Spotkanie szkoleniowe „Dzień Opiekuna” otworzyła Irena Kierzkowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, która powitała gości i życzyła im udanych zajęć.

Rozpoczął je ilustrowany pokazywanymi na ekranie rysunkami wykład dr Agnieszki Osowskiej, ordynatora Oddziału Rehabilitacyjnego o podstawach kinestetyki, czyli nauki odczuwania ruchu w interakcji chory-opiekun. Uczestnicy, głównie osoby zajmujące się w swoich domach ciężko chorymi pacjentami, dowiedzieli się m.in. jak takie osoby odczuwają próby zmiany ich pozycji oraz jak należy współdziałać, by osiągnąć zamierzony cel. Dr Osowska porównała to do tańca, w którym jeden z uczestników musi prowadzić drugiego. Następnie wyświetliła trzy krótkie filmy, na których zaprezentowano sposoby zmiany pozycji chorego z zastosowanie technik kinestetycznych.

Potem przyszła pora na zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy z pomocą Agnieszki Adamowicz, fizjoterapeutki ćwiczyli poszczególne czynności, wykonywane przy podopiecznych. Prowadząca zajęcia kładła na szpitalne łóżka przywiezione na salę wykładową opiekunkę i prezentowała wraz z nią jak np. obrócić chorego na drugi bok, czy jak przesadzić go na wózek inwalidzki. Uczestnicy zadawali pytania na temat sposobów przemieszczania pacjentów, a Agnieszka Adamowicz wraz z dr Osowską przedstawiały praktycznie jak powinny wyglądać poszczególne działania.

Spotkanie zakończył wykład neurologopedy Marzeny Woźniak, która za pomocą multimedialnej prezentacji opowiedziała jakie są objawy oraz metody leczenia zaburzeń połykania u osób po udarach oraz innymi schorzeniami utrudniającymi przyjmowanie pożywienia.

Uczestnicy warsztatów zgodnie przyznawali, że w ich trakcie usłyszeli wiele ciekawych informacji, które ułatwią im opiekę nad chorymi. – Zajmuję się moją teściową, która wymaga ciągłej opieki – powiedziała jedna z nich. – To osoba po wylewie, której na szczęście udało się z niego wyjść, ale niedawno na skutek upadku doznała złamań. Największym kłopotem są dla mnie problemy z jej karmieniem. Dzięki dzisiejszemu spotkaniu dowiedziałam się jak do tego podejść, by mogła połykać. 

Spotkanie odbyło się w ramach XIX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, organizowanych w dniach 9 maja - 12 czerwca przez Urząd Marszałkowski, które w tym roku przebiegać będą pod hasłem „Miłość w rodzinie nigdy nie zginie”.

Top