Idź do treści strony
INFORMACJA 89 53 86 532
CENTRALA: 89 53 86 356, 89 53 86 598

Transplantolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego propagowali idee przeszczepu organów

Co to znaczy darować komuś życie? Świadomie ofiarować siebie? Tego można było dowiedzieć się podczas spotkań z lekarzami, koordynatorami transplantacyjnymi i panią Joanną Prorok pacjentką po przeszczepieniu serca i autorką książki "Nie moje serce".

- Cieszymy się bardzo, że w ramach Arena Festiwal film&music mieliśmy możliwość rozmawiać o tak trudnych sprawach. Bo nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie – mówi Marta Leszczyńska, regionalny koordynator ds. transplantacji z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. - W ostatni weekend czerwca wspólnie z Filharmonią Warmińsko-Mazurską im. Feliksa Nowowiejskiego, CEIK, Poltransplantem oraz Fundacją DKMS zorganizowaliśmy w holu Centrum Targowo-Konferencyjnego EXPO Mazury w Ostródzie stoiska, na których można było porozmawiać o medycznych i etycznych aspektach przeszczepów organów, wyrażeniu zgody na pobranie narządów i  przeszczepieniach szpiku kostnego – dodaje.

Szpital Wojewódzki reprezentowali również lekarze: dr Leszek Adadyński, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej i kierownik Warmińsko-Mazurskiego Biura Koordynacyjno-Organizacyjnego ds. Transplantacji,  Norbert Kwella, kierownik Stacji Dializ, zajmujący się kwalifikowaniem pacjentów do przeszczepu, a także Jakub Maroszyk i Kacper Fedorowicz z oddziału dr Adadyńskiego. Towarzyszyły im Krystyna Rohun, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Klinicznego Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych i Anna Kleszcz, pielęgniarka z oddziału transplantologicznego - szpitalne koordynatorki ds. transplantacji.  

Stoisko cieszyło się zainteresowaniem uczestników festiwalu, którzy mogli zaopatrzyć się także w materiały informacyjne dotyczące wielu aspektów przeszczepiania organów.

- Transplantologia i przeszczepy szpiku kostnego to nic innego jak darowanie komuś życia. To świadome dzielenie się najwyższym dobrem – podkreśla Marta Leszczyńska.

Top