Idź do treści strony
INFORMACJA 89 53 86 532
CENTRALA: 89 53 86 356, 89 53 86 598

Szpital Wojewódzki jeszcze wyżej w ogólnopolskim zestawieniu

Szpital odniósł sukces w jubileuszowej 15. edycji Rankingu Szpitali przygotowywanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i dziennik „Rzeczpospolita”.

W Rankingu szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie zajął 12 miejsce w skali kraju, co oznacza awans o 4 miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem oraz aż o 27 lokat w porównaniu do roku 2016.
Do rankingu zgłosiło się w tym roku 207 szpitali, w których leczono prawie 60 proc. pacjentów w Polsce. Tyle odpowiedziało na ponad tysiąc ankiet wysłanych przez CMJ do wszystkich podmiotów mających zarejestrowaną działalność szpitalną. Jak powiedział „Rzeczypospolitej” dr Michał Bedlicki z CMJ, szpitale, które wzięły udział w rankingu, dysponują ponad 40 proc. bazy łóżkowej w Polsce, co sprawia, że nasze zestawienie jest istotne dla systemu, a to, które placówki zdecydowały się dobrowolnie poddać ocenie, jest ważną informacją dla opinii publicznej, a przede wszystkim dla samych pacjentów.
Wagę dobrowolnego poddawania się ocenom i porównywania z innymi podkreśla też dr n ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek rady programowej ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla zdrowia" i dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. – By zbudować zrównoważony system ochrony zdrowia w Polsce, musimy zacząć mierzyć jakość i efektywność szpitali i porównywać je ze sobą. Tu widać ogromny wkład ogólnopolskiego rankingu szpitali „Rzeczpospolitej", który stanowił pierwszą próbę budowania kultury porównywania placówek. Teraz musimy zdynamizować system mierzenia i przebudować filozofię systemu ochrony zdrowia, w której wyjdziemy z produkowania świadczeń na rzecz wyników zdrowotnych, jakości i doświadczeń pacjentów – mówi dr Gałązka-Sobotka.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie zajął też drugie miejsce wśród szpitali w województwie warmińsko-mazurskim. - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie zakończył w tym roku trwające kilka lat remonty na oddziale ginekologicznym i położniczym, stając się jedną z najlepszych porodówek w regionie. Trakt porodowy z salą do porodów w wannie, do cięć cesarskich i trzema salami obserwacyjnymi z systemem pozwalającym cały czas kontrolować stan rodzących i ich dzieci, jest jednym z najnowocześniejszych w kraju – podkreślili organizatorzy konkursu.

Top