Idź do treści strony
INFORMACJA 89 53 86 532
CENTRALA: 89 53 86 356, 89 53 86 598

Pierwszy zabieg urologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie

Operację usunięcia guza nerki wykonał 4 kwietnia dr n.med. Zbigniew Purpurowicz, specjalista urolog, któremu asystowali lekarze: Katarzyna Pietraszewska i Kacper Fiedorowicz. Pacjent, 34-letni mieszkaniec Węgorzewa, dzień po zabiegu czuje się dobrze

Jak mówi dr Purpurowicz operacja polegała na laparoskopowym usunięciu guza prawej nerki z oszczędzeniem miąższu nerki. – To zabieg małoinwazyjny, organooszczędny. U chorego przypadkowo wykryto guz w badaniu USG, potwierdzonym następnie badaniem tomograficznym. 
Zabieg wykonano w ramach Systemu Obsługi Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), czyli szybkiej terapii onkologicznej.
Pan Łukasz dzień po zabiegu czuje się dobrze. Chwali też sobie opiekę w Oddziale Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. – Gdybym miał ją oceniać w skali 1-5 dałbym „6” – mówi z uśmiechem.  

- Oczekiwania pacjentów zmobilizowały do podjęcia już teraz zabiegów operacyjnych w Szpitalu Wojewódzkim. Efektem tego było wykonanie wyżej wymienionego zabiegu – mówi dr Purpurowicz. - Nowoczesna urologia to urologia małoinwazyjna, czyli operacje wykonywane laparoskopowo lub robotycznie oraz endoskopia. Moim marzeniem jest stworzenie takiego oddziału w Szpitalu Wojewódzkim. Jego potencjał, który tworzą m.in. oddział nefrologii, dział diagnostyki obrazowej, oddział chirurgii naczyniowej i oddział transplantologii pozwolą nowocześnie leczyć wspólnie najtrudniejsze przypadki. 

Do czasu zmian w finansowaniu ochrony zdrowia, które mają zacząć obowiązywać w październiku 2017 r. w Szpitalu Wojewódzkim będą wykonywane zabiegi w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Takie operacje będzie wykonywać także sześciu innych urologów. 
- Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie oddział urologiczny w Szpitalu Wojewódzkim zacznie działać od stycznia 2018 r. – mówi dr Zbigniew Purpurowicz. - Uruchomienie przyszpitalnej poradni urologicznej planowane jest w drugim kwartale 2017 r. NFZ ma w najbliższym czasie ogłosić konkurs na świadczenie tych usług.

Top