Idź do treści strony
INFORMACJA 89 53 86 532
CENTRALA: 89 53 86 356, 89 53 86 598

Młodzież na Dniach Otwartych Funduszy Europejskich w Szpitalu Wojewódzkim

Uczniowie LO II w Olsztynie zwiedzili pracownię RTG, zapoznając się z zasadami działania nowoczesnego aparatu zakupionego dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Licealiści odwiedzili Szpital Wojewódzki w piątek 11 maja. Uczniowie drugiej klasy szkoły przy ul. Małłków w towarzystwie techników radiologii z Działu Diagnostyki Obrazowej obejrzeli wyremontowaną i wyposażoną w nowoczesny aparat rentgenowski pracownię. Dowiedzieli się czym różni się najnowszej generacji urządzenie cyfrowe od swoich poprzedników, w jaki sposób wykonuje się nim zdjęcia. Chętni mogli sami stanąć na miejscu dla pacjentów, by doświadczyć jak się ich diagnozuje. 

Nowy aparat RTG działa w od początku kwietnia w pracowni Działu Diagnostyki Obrazowej. To urządzenie w pełni cyfrowe nowej generacji. Jedno stanowisko stanowi aparat typu Telekomando – czyli „trzy w jednym”: stół do zdjęć kostnych, statyw do zdjęć odległościowych oraz ścianka do prześwietleń wyposażone w ruchomy stół umożliwiający wykonywanie projekcji zarówno w pozycji leżącej jak i stojącej.

Drugie stanowisko stanowi lampa RTG z montowaniem sufitowym poruszająca się po w trzech kierunkach, po całej pracowni RTG . Umożliwia to przede wszystkim wykonywanie zdjęć pacjentom na łóżkach transportowych, których ze względów medycznych nie można przełożyć na stół rentgenowski. 

Zamontowano również specjalny statyw, który dzięki zastosowaniu zdalnego sterowania oraz detektora cyfrowego pozwalają na wykonanie zdjęcia kości długich, których do tej pory w Szpitalu nie wykonywano. To funkcja przydatna zwłaszcza dla lekarzy ortopedów. 

Dużym walorem zakupionego aparatu jest również solidny stół, który wytrzymuje obciążenia do 300 kg, dzięki czemu nawet w przypadku ciężkich pacjentów stół obciążony może być również dodatkowym oprzyrządowaniem towarzyszącym pacjentowi, jak również może być prowadzona na nim resuscytacja bez obaw o zniszczenie stołu.

Nowy aparat jest też bardziej przyjazny zarówno dla pacjenta jak i personelu z racji możliwości kontroli dawki promieniowania emitowanej podczas badania.

Aparat został zakupiony dzięki wsparciu Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.  Całkowita wartość projektu wynosiła  2 mln zł, a kwota unijnego dofinansowania wyniosła 1,7 mln zł. 

Top